Julij 2025

Skriti darovi posebnežev

Afriška volovska žaba je druga največja vrsta žabe na svetu – samci so lahko dolgi več kot 25 centimetrov in tehtajo tudi do dva kilograma. Videti pa so lahko še večji: če se počutijo ogrožene, napihnejo bradavičasto telo in skušajo s tem zastrašiti plenilce.

Nekatere živali imajo težave
s svojo javno podobo,
pa najsi je tako zaradi odbijajočega videza,
priskutnih higienskih navad ali
nepričakovanega vedenja.
Toda v naravi so
izstopajoče lastnosti lahko
tudi največja
prednost.

Kako postaneš zelo pomembna žival? Pomaga, če si prikupen, kosmat, velik in/ali te krasi vpadljivo vrhnje oblačilo – pomislite na zanimive vzorce leopardov in zeber.

Še posebej nas pritegne prikupnost živali, kajti človeški možgani so programirani, da jo zaznajo. “Značilnosti, ki so nam všeč pri živalih, so nam všeč tudi pri človeških dojenčkih, na primer velike, naprej usmerjene oči,” pravi Gabby Salazar, okoljska znanstvenica in raziskovalka National Geographica. Genetsko smo ustvarjeni tako, da imamo radi dojenčke in da skrbimo zanje, in živalim otroškega videza, kot je panda (ta je v logotipu Svetovnega sklada za naravo), to koristi. Uvrstitev na seznam A prinaša še eno korist, ki jo psihologi imenujejo halo učinek. To pomeni, da privlačnim ljudem in živalim zmotno pripisujemo dodatne pozitivne lastnosti, na primer moralno neoporečnost. Zato ima toliko filmskih junakov bleščeče bele zobe in izklesano čeljust, toliko zlikovcev pa brazgotine.

A v resnici niti pri ljudeh niti pri živalih lepota še ne pomeni tudi dobrohotnosti ali poguma, grdota pa ne grobosti ali strahopetnosti. Samo poglejte tukana. “Obožujem tukane, a tistega svojega kljuna ne uporabljajo samo za zobanje sadja,” pravi Salazarjeva. “Z njim pobirajo tudi mladiče iz gnezd drugih ptic.” Vendar tukanov iz risanih filmov ali TV-oglasov ne boste videli pri tem početju.

Kako torej odpraviti to težavo v odnosih z javnostmi? Kako izobčencem iz živalskega kraljestva zagotoviti več pozornosti in naravovarstvenih sredstev, ki si jih zaslužijo? Salazarjeva pravi, da je ena od rešitev pripovedovanje boljših zgodb. Za začetek lahko opozorimo na koristnost nekaterih od teh živali, na primer na vlogo jastrebov pri odstranjevanju odpadkov.

Zatorej začnimo revolucijo. Čas je, da sprejmemo izobčence.
Upajmo, da bomo nekega dne na škatlah za kosmiče videvali gole peskarje, da se bodo univerzitetna nogometna moštva imenovala Jastrebi in da bo Pixar posnel animirani film z mehurjasto ribo v glavni vlogi. Za zdaj pa na teh straneh slavimo groteskno briljantne lastnosti in vedenje teh bitij s seznama D.

Preberite celoten članek v reviji National Geographic.

Google Play
App Store